FeaturedKIBRIS

2 zanlı cezaevine gönderildi


(Kamalı Haber)- Lefkoşa’da alkollü şekilde bağırıp rahatsızlık yaratan, ülkede kaçak yaşadıkları da ortaya çıkan 2 zanlı tutuklanarak,  “KKTC’de izinsiz ikamet etmek” , “sarhoşluk”, “rahatsızlık ve uygunsuz tavır ve harekette bulunmak” suçlamalarıyla mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis memuru Kadir Çetin mahkemede olguları aktardı.

Polis, 25 Mayıs 2024 tarihinde, saat 02.30 sıralarında Lefkoşa’da umumi bir yer olan Sht. Erdoğan Yıldız Sokak üzerinde zanlılardan birinin nefesinde 362 promil ve diğer zanlının 372 promil alkollü içki tesiri altında, yüksek sesle anlaşılmayacak şekilde bağırıp çağırarak rahatsızlık yapıp, huzursuzluk çıkartacak biçimde ellerini ve kollarını gelişigüzel sallamak sureti ile makul mazeretleri olmaksızın uygunsuz tavır ve harekette bulunduklarını belirtti.

Her iki zanlının da suçüstü hali gereği tutuklandığını söyleyen polis, muhaceret kayıtlarından yapılan kontrolde zanlılardan birinin  29 Kasım 2019 tarihinden itibaren toplam bin 639 gün, diğer zanlının ise 13 Haziran 2021 tarihinden itibaren toplam bin 79 gündür KKTC’de izinsiz ikamet ettiklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Polis, 26 Mayıs 2024 tarihinde, her iki zanlının da Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkartılarak aleyhlerinde 2 gün süre ile ek tutukluluk alındığını belirtti.

Soruşturmanın tamamlandığını, zanlıların serbest kalması halinde KKTC’de İzinsiz İkamet Etmek suçunu işlemeye devam edeceklerini kaydeden polis, zanlıların, davaları görüşülünceye deyin Merkezi Cezaevinde tutuklu kalmalarını talep etti.

Polisin ardından söz hakkı verilen zanlılardan biri okumaya geldiğini, evlenip çocuk yapınca ailesinin para göndermeyi kestiğini, bu nedenle muhaceret işlemlerini yapamadığını söyledi.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, ikamet izinsiz suçunun 6 aya kadar hapis öngören ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir suç olduğunu belirterek, zanlıların 20 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmesine emir verdi.

 


Benzer Haberler

Lefkoşa’daki korkunç olayla ilgili araştırma sürüyor!

Voice Kıbrıs Haber

Nöbetçi eczaneler (21 Haziran 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Sofokleous “ Sanat, hayatın içerisinde olmalı”

Bilun Güneş

Serdal Gündüz ile Berke Özbek’in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

Voice Kıbrıs Haber

Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs konusuyla ilgili istişare toplantısı!

Voice Kıbrıs Haber

Meteorolojiden yağmur müjdesi!

Voice Kıbrıs Haber