DÜNYA

100 yıl önce soyu tükendiği belirlenen kelebek türü, yeniden ortaya çıktı


İngiltere’de 100 yıl önce soyu tükenen türler listesine eklenen nadir kelebek türlerinden siyah damarlı beyaz kelebeklere, Londra’nın yakınlarındaki çayırlarda şimdilerde yeniden rastlanabiliyor.

BBC’nin deneyimli güvenlik muhabiri ve aynı zamanda bir doğa gözlemcisi olan Frank Gardner, bu kelebek türünün yeniden ortaya çıkışını “gizemli bir gelişme” olarak tanımlıyor.

Siyah damarlı kelebekler Londra’nın güneydoğusundaki çayırlarda ve çalılık bölgelerde, az sayıda da olsa görülmeye başlandı.

Uzman olmayanlar, bu türü kolaylıkla, lahana kelebeği denen ve yaz aylarında yaygın şekilde görülen beyaz kelebek türüyle karıştırabilir.

Ancak İngiltere’de siyah damarlı beyaz kelebeklere çok uzun yıllardır kimse rastlamadı.

Bu tür, 1660-1685 yılları arasında hüküm süren Kral 2. Charles döneminde, İngiltere’deki türler arasında ilk kez listelendi. 1925’te ise ülkedeki varlığının resmen sona erdiği belirlendi.

Son günlerde bu kelebek türü, Londra’nın hemen kıyısında, en sevdiği yaşam alanı olan alıç ve kuş eriği ağaçları çevresinde görülüyor.

İsimlerinden anlaşıldığı gibi bu türün üyeleri, kanatlarında belirgin siyah damarlara sahip.

İngiltere’deki kelebek türlerini ve popülasyonlarını gözlemleyen Butterfly Conservation (Kelebek Koruma) adlı vakıf, bu kelebek türünün doğaya yeniden salınmış olabileceğini belirtiyor. Ancak bunun kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmiyor.

Vakıf, türün yeniden görülebilmesinin hoş karşılandığını ancak bunun, soyu tükenen bir canlının kendiliğinden yeniden ortaya çıkması anlamına gelmediğini ekliyor.


Benzer Haberler

Trump: Biden hiç Başkan olmamalıydı

NTV

ABD Başkanı Biden seçim yarışından çekildi

TAK

Covid-19’un yeni varyantı Avusturalya’yı da vurdu

NTV

Fransa’da aşırı yağış sele neden oldu

AA

Dünya için büyük tehlike!

Voice Kıbrıs Haber

Yunanistan’da son 24 saatte 45 orman yangını

AA